ŞENER AKDEMİR

Ad Soyad :ŞENER AKDEMİR
Telefon :
E-Posta :
ÖZGEÇMİŞ

Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler(İng) bölümüne 2004 yılında girdi. 2007-2009 yıllarında Uluslararası İlişkiler Kulübü Genel Sekreterlik görevine seçildi. 2009 yılında yapılan Öğrenci Konseyi seçimlerinde Yeditepe Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanlığına seçildi ve Cumhuriyet Halk Partisi adına öğrenci örgütlerinde etkin görevler üstlendi. 

2010 yılında mezun olan Akdemir, 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Genel Seçimlerde, 39 Üniversite Konsey Başkanının desteğiyle Cumhuriyet Halk Partisi İzmir 1. Bölge Milletvekili Adayı oldu ve Türkiye’nin en genç milletvekili adayı olarak listelerde yer aldı. 

Seçimlerin ardından Almanya’da Berlin School of Economics and Law’da Avrupa Ekonomileri,ardından Çin Halk Cumhuriyeti’nde SouthwesternUniversity of Finance and Economics’de Çin Ekonomisi, daha sonra İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Sürdürülebilir Enerji olmak üzere üç yüksek lisans programını tamamladı. Rusya-Çin Enerji İlişkileri, enerji stratejileri, yenilenebilir enerji ve enerji dış politikaları üzerine akademik çalışmalar yaptı. Yüksek Lisans tezini Rusya-Çin Enerji İlişkileri ve Çin’in Yenilenebilir Enerji Kaynakları üzerine yazdı. 2019 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Yerel Yönetimler bölümünden mezun oldu.

2015 yılında yapılan önseçimlere İzmir 2. bölgeden katıldı.

24 Haziran 2018 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi İzmir 1. Bölge’den milletvekili adayı gösterildi. 

8 Şubat 2020’de yapılan İzmir Olağan İl Kongresi’nde İzmir İl Yönetim Kuruluna seçildi. 

2014 yılından bu yana Çin Halk Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosluğu’nda Başdanışman ve İdare Müdürü olarak çalışan Akdemir, Yeditepe Üniversitesi Mezunlar Derneğinin Ege Bölge Temsilciği görevini sürdürmektedir. Evli ve bir çocuk babası olan Akdemir, ileri düzeyde İngilizce ve orta düzeyde Çince bilmektedir.

MESAJ GÖNDERİN

Tüm soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki form yardımı ile bize iletebilirsiniz. Konu hakkındaki cevap, vermiş olduğunuz e-posta adresine gönderilecektir.

İletişim Formu
CHPnet

SİTELERİ