YÜCEL’DEN BASIN BAYRAMI MESAJI - SANSÜRÜN YERİNİ 17 YILDIR BASKI VE TEHDİT ALDI  
24.07.2019
1484
Yazı Boyutu: A- A+
YÜCEL’DEN BASIN BAYRAMI MESAJI

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Türk Basınından sansürün kaldırılışının 111. yılında bir mesaj paylaştı. Yücel sosyal medyadan paylaştığı mesajında, 1908 yılında kaldırılan sansürün, 17 yıllık AKP iktidarında farklı bir şekilde devam ettirilmeye çalışıldığına vurgu yaptı.

24 Temmuz 1908 tarihinde İkinci Meşrutiyet yürürlüğe girdikten sonra, son verilen sansür uygulamasının yıl dönümü aynı zamanda Basın Bayramı olarakta kutlanırken, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel bugünle ilgili sosyal medya hesaplarından mesajlar paylaştı. Yücel yayınladığı mesajda, AKP iktidarıyla geçen 17 yıllık döneme göndermede bulunarak, "Basında sansürün yerini korku, baskı ve tehdidin aldığını" belirtti. Yücel mesajında şunları paylaştı.

"24 Temmuz 1908’de kaldırılan sansür, ne acıdır ki 17 yıldır korku, baskı,tehdit ve yandaş olmayana yaşam şansı tanımayan bir zihniyetle sürdürülmekte. Bu düzenin sonu geldi. Gerçekten 24 Temmuz’un basın bayramı olarak kutlanacağı günler yakın. İlkeli ve tarafsızca yayın yapan tüm basın kuruluşlarımızın ve basın mensuplarımızın Basın Bayramını kutlarım."