Kurtuluşa İlk Adımın 102.Yılında Atamızın Huzurundaydık - "19 Mayıs Kutlu Olsun"  
19.05.2021
791
Yazı Boyutu: A- A+

 

CHP İZMİR 19 MAYIS’TA ATASININ HUZURUNDA

KOTAN, YÜCEL VE SOYER’DEN 19 MAYIS MESAJLARI

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı için, İzmir Cumhuriyet Meydanında anma ve kutlama töreni düzenledi. Törene ev sahibi CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in yanı sıra, CHP İzmir PM Üyeleri Rıfat Nalbantoğlu ve Devrim Barış Çelik, İzmir Milletvekilleri Mahir Polat, Kamil Okyay Sındır, Bedri Serter ve Kani Beko, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İlçe Örgüt Başkanları, İlçe Belediye Başkanları, CHP İzmir Kadın Kolları Başkanı Nurdan Şenkal Uçar, CHP İzmir İl Gençlik Kolları Başkanı Burak Kotan ve çok sayıda partili katıldı.

HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ

Atatürk anıtına çelenk sunumunun ardından yapılan saygı duruşu ve okunan istiklal marşıyla başlayan törende ilk konuşmayı CHP İzmir İl Gençlik Kolu Başkanı Burak Kotan Yaptı. Kotan konuşmasında Türkiye’de gençlerin geleceğinin ayaklara altına alındığını ifade etti. Kotan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek "Hakkımızı Helal Etmiyoruz" dedi. Burak Kotan şunları söyledi; 

Bağımsızlığımızın nişanesi olan 19 Mayıs emperyalizme karşı onurlu bir direniştir. 103 yıl önce bugün güzel ülkemizin geleceğini aydınlatan ışık yanmıştır. Vatanın tarih sahnesinde yeniden aydınlanmasının adıdır. 19 Mayıs gençliktir, gençlik gelecektir. ‘İstikbalde dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dahili ve harici düşmanlarınız olacaktır’ diyen Ata’m sanki bugünleri görmüş gibi geçmişten günümüze ışığını tutarak bizi aydınlatmıştır O zamanın saray yönetiminin kalıntıları bugün de halkımızın istikbaline saldırmaktadır. Sarayın menfaati halkın menfaatinin nüne geçmiş ve gençliğin geleceği ayaklar altına alınmıştır. Unutulmasın ki bizler sonsuza kadar Cumhuriyetimizin ve geleceğimizin savunucusu olacağız. Sarayda halktan kopuk ve itibardan tasarruf olmaz diyerek servetlerine servet katan yandaşlardan seçim günü hesap soracağız. İşsiz kalan, atanamayan ve intihar eden gençlerin vebali iktidarın ellerindedir. Bizler gençler olarak hakkımızı helal etmiyoruz

YÜCEL:ÜLKEDE YAPILAN TAHRİBATLARI TAMİR ETMEK BOYNUMUZUN BORCU

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’de törende yaptığı konuşmada, 19 Mayıs’ın 102. yılında Türkiye’nin içinde bulunduğu duruma vurgu yaparak AKP iktidarına eleştirilerde bulundu. Yücel, AKP  iktidarının ülkede yarattığı tahribatları tamir etmenin mümkün olduğunu, bununda kurulacak CHP iktidarının boynunun borcu olduğunu ifade ederek, şunları dile getirdi.

Mustafa Kemal Samsun’a çıkmadan önce şunu çok iyi biliyordu: tam bağımsız yeni bir devlet kurmanın dışında hiç bir kurtuluş planı söz konusu olamazdı.Değerli dostlarım, çok değerli İzmirliler; İşte bu koşullarda başlayan milli mücadele; gücünü bir taraftan Mustafa Kemal’in inancı, kararlılığı ve dehasından alırken bir taraftan da Türk milletinin davasının haklılığından alıyordu.

İşte Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışıyla başlayan, vatan topraklarından düşman askerlerinin bir bir atılmasıyla, TBMM’nin kurulması, saltanatın kaldırılması ve cumhuriyetin kurulmasıyla muvaffak olan, Hilafetin kaldırılmasıyla, laiklik ilkesinin hayata geçirilmesiyle, kadına seçme ve seçilme hakkının verilmesiyle devam eden, özgür ve eşit yurttaşlık temeline dayanan çağdaş bir toplum kurma mücadelesi, ne yazık ki son 20 yılda sekteye uğramıştır.

Devleti hukuk kurallarıyla, liyakatle ve adaletle yönetmek yerine, Cemaat ve tarikatlarla, biatle ve kişilere sadakatle yönetmeyi tercih eden basiretsiz yöneticiler nedeniyle hain terör örgütleri tarafından ele geçirilmiştir.Kamunun bütün kaynakları, yol, köprü, havaalanı gibi büyük devlet ihaleleri verilmek suretiyle, 5 tane yandaş müteahhide akıtılmıştır, Devletin üst düzey bürokratları mafya liderleriyle ortaklık yapmaya, bir siyasi parti genel başkanı mafya liderlerine methiyeler düzmeye başlamış, Devletin bakanı, kendi bakanlığına milyonlarca liraya fahiş fiyatlarla dezenfektan satmış, Devletin savcıları bütün bu olanlara gözünü kulağını kapatmıştır.

Damat hazinenin başına geçmiş, 2 senede dolar 4,5 liradan 8,5 liraya çıkmış, Lebalep kongreler yapılmış, vaka sayıları patlamış ama 1,5 yıldır kapalı olan lokantalar, kahvehaneler, restoranlar nedeniyle insanlar hayatlarına son vermeye başlamıştır. Sonra biz bir soru sormuşuz, bu milletin varlığı olan merkez bankası rezervlerindeki 128 milyar dolar nerede diye? Bu güne kadar ikna edici tatminkar bir yanıt alamamışız. AKP genel başkanı başka bir şey, genel başkan yardımcıları başka bir şey, merkez bankası başkanı başka bir şey söylemiş. İşte; bu birkaç çarpıcı örnek dahi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak başlattığı mücadele ve ardından sağlanan kazanımların bir bir nasıl tahrip edildiğini açık bir şekilde gösteriyor. O yüzden bu tahribatı tamir etmek hepimizin boynumuzun borcudur değerli arkadaşlar.Asla ve asla umutsuzluğa kapılmak yok. Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözü var. Umutsuz durum yoktur. Umutsuz insan vardır.

KENDİMİZE VE GENÇLİĞİMİZE GÜVENİYORUZ

Ülkeye barışı, huzuru ve demokrasiyi getireceklerini, toplumun umudunda CHP ve partinin lideri Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu söyleyen CHP İl Başkanı Deniz Yücel "Bakın belediye başkanlarımız özveriyle çalışıyorlar. Sorun çözüyorlar, milletin dertlerine derman oluyorlar. O yüzden asla umutsuzluğa kapılmak yok.Ülkeye huzuru, barışı, demokrasiyi, adaleti getirmek için toplumun umudu cumhuriyet halk partisi. Kimsenin ezilmediği, inanç, etnik köken ve yaşam tarzı nedeniyle kimsenin ötekileştirilmediği herkesin kardeşçe yaşadığı bir Türkiye için toplumun umudu Kemal Kılıçdaroğlu. O yüzden arkadaşlarım; Kendimize güveniyoruz. Gençlerimize güveniyoruz. Kadınlarımıza güveniyoruz. Demokrasi diye, adalet diye, eşitlik ve özgürlük diye haykıran milyonlara güveniyoruz. Ben hepinizin ve tüm İzmirlilerin 19 Mayıs gençlik ve spor bayramını kutluyorum. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu uğurda can veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum" dedi.

TUNÇ SOYER: UMUTLARI YEŞERTECEK, CUMHURİYETİ TAÇLANDIRACAĞIZ

CHP İzmir İl Başkanlığı tarafından düzenlenen törenin son konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’ de, Türkiye’de kaybolan umutları yeniden yeşerteceklerini ve cumhuriyeti demokrasiyle taçlandıracaklarına söz verdiği konuşmasında duygularını şöyle ifade etti.

Belki buradan Mustafa Kemal Atatürk’ü anmanın en güzel yolu kuruluşun ve kurtuluşun şehri İzmir’den ona bir selam ve söz göndermekle olur. O da hepimizin bir Mustafa Kemal olarak hepimizin Türkiye’de kaybolan umutları yeniden yeşerteceğine ve bizlere armağan ettikleri cennet vatana sahip çıkacağımıza, onların anısına saygısızlık ettirmeyeceğimize, hiçbir genç kardeşimizin işsiz kalmasına izin vermeyeceğimiz günleri yaratacağımıza ve ikinci yüzyılında kurduğu cumhuriyeti demokrasiyle taçlandıracağımıza söz veriyoruz. 19 Mayıs Mustafa Kemal Atatürk’ü anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun

 

 

 

 

 

 

CHPnet

SİTELERİ