EN BÜYÜK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN - CHP İZMİR’DEN COŞKULU CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMASI  
29.10.2019
1436
Yazı Boyutu: A- A+
Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. yıldönümü için CHP İzmir İl Başkanlığı tarafından çelenk sunum ve kutlama töreni düzenlendi. Cumhuriyet Meydanında gerçekleşen kutlama törenlerine katılan İzmirlilerin  coşkusu görülmeye değeredi.
Törene, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in yanısıra CHP İzmir milletvekilleri Mahir Polat, Bedri Serter,Ednan Arslan, Özcan Purçu,Tacettin Bayır ve Kani Beko, CHP İlçe örgüt başkanları, İzmir büyükşehir belediye başkanvekili Mustafa Özuslu ve CHP’li ilçe belediye başkanları da katıldı.
Vatandaşların ve partililerin büyük katılım gösterdiği CHP İzmir İl Başkanluğı 29 Ekim kutlamlarında marşlar ve konuşmalarla birlikte coşku doruğa çıktı.

Alana gelenlere selenen CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, "Mustafa Kemal Atatürk’ün, 96 yıl önce kurduğu Cumhuriyetin aşığı ve yılmaz bekçileri olan bizler, O’nu her koşulda yaşatacak ve yücelteceğiz. Bu uğurda önümüze çıkan engelleri yıkacak, cumhuriyetimizi sonsuza kadar payidar kılacağız" diyerek başladığı konuşmasında, şunları söyledi.

TÜRK MİLLETİNİN KARAKTERİNE EN UYGUN YÖNETİM ŞEKLİ CUMHURİYETTİR
Cumhuriyetin ilanının 96 yıldönümünde, böyle güzel, böyle coşkulu, böyle inançlı bir örgütle, kitleyle bir arada olmak çok güzel. Hepinizin Cumhuriyet bayramını kutluyorum. “Cumhuriyet bilhassa, kimsesizlerin kimsesidir” diyor Mustafa Kemal Atatürk. Çünkü etnik veya dini, her türlü ayrımcılığı reddeden, eşit ve özgür bireylerin yaşadığı, yönetimin doğrudan halka dayandığı, yönetimde ayrıcalıklı bir sınıfın olmadığı bir yönetim şeklidir Cumhuriyet. Emperyalist güçlerin hasta adam olarak nitelendirdiği, özellikle son döneminde aklı, bilimi göz ardı eden, uygar dünyanın gelişimine ayak uyduramayan ve bu nedenle yıkılmaya mahkum olan, monarşiyle yönetilen Osmanlı İmparatorluğu’nun küllerinden, savaş meydanlarında binlerce şehit verilerek Türkiye Cumhuriyet kuruldu. Kurtuluş savaşının ilk hedefi; vatanı ve milleti düşman işgalinden kurtarmaksa, ikinci hedefi de Padişahı ve Halife’yi korumaktı. Tabi Mustafa Kemal’in bu düşüncesi, milli mücadeleye halkın desteğini alabilmek içindi. Yoksa Türk milletine en uygun yönetim biçiminin Cumhuriyet olduğu düşüncesi, çok erken yaşlarda beliren Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyeti, demokrasiyi de beraberinde getireceğinden en iyi yönetim şekli olarak görmüştür. Özgürlük ve halk iradesi, halkın egemenliği ancak Cumhuriyet rejiminde işlerlik kazanabilirdi. Yine insanca ve medeni bir şekilde yaşamayı beraberinde getireceğinden, Türk milletinin karakterine en uygun yönetim biçimi Cumhuriyetti.

ÖNCE 1 KASIM 1922’DE SALTANAT KALDIRILDI. 29 EKİM 1923’DE CUMHURİYET İLAN EDİLDİ.
3 Mart 1924’te de Hilafet kaldırıldı ve 5 Şubat 1937’de laiklik ilkesi Anayasa’da kabul edilerek, Çağdaş, demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti o günlerden bu günlere geldi. Partimizin adından da anlaşıldığı gibi, halkımızın en büyük kazanımı olan cumhuriyetimizin devrimci karakteri, bu bütünleşmenin sonucu olarak yüzlerce ülkeye de ilham kaynağı olmuştur. Yıllar boyunca Ortadoğu’nun kan ve barut kokan coğrafyasından uzak durmayı başardıysak, Müslüman ülkelerin örnek aldığı bir çağdaşlaşma yoluna sahipsek, yüzünü döndüğü Batı Medeniyetinin hayranlıkla izlediği bir ülke olduysak, Cumhuriyet sayesindedir. Dolayısıyla, tarihimizin en derin krizlerini yaşadığımız bugünlerde umutsuz değiliz. Ulu Önder Atatürk’ün “Kıymetli evlatlarının elinde daima yükseleceğini ve ebediyen yaşayacağını” söylediği Cumhuriyetimiz, yaşadığımız tüm krizlerin, tüm sorunların da çaresi olacaktır. Cumhuriyet anlamını ve gücünü, milletimizin ortak iradesiyle gerçekleştirdiği kurtuluş mücadelesinden almaktadır. Bağımsızlığını kazanma uğrunda yıllarca mücadele veren ve tüm yokluklara karşın bu haklı mücadeleden dünyaya örnek olacak bir zaferle çıkan Türk Milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bağımsız, güçlü ve çağdaş bir devlet olmayı başarmıştır. Bu başarının ardında; Türk Milletinin fedakârlığı, vatan sevgisi ve azmi vardır. Her yıl coşku ve heyecanla kutladığımız Cumhuriyet Bayramı, nasıl bir tarihin varisi olduğumuzu bizlere tekrar tekrar hatırlatmaktadır.

15 TEMMUZ’DAN SONRA..
Maalesef, tüm cumhuriyet tarihimiz boyunca cumhuriyeti içine sindiremeyenler, farklı rejimlerin peşinde koşanlar, rövanşist düşüncelerle cumhuriyetimize ve onu kuranlarla hesaplaşmaya çalışanlarla karşılaştık ve karşılaşmaya devam ediyoruz. Daha düne kadar Mustafa Kemal Atatürk’ün, Cumhuriyet’in adını ağzına alamayanlar; 15 Temmuz hain darbe girişimini yaşadıktan sonra Atatürk’e ve Cumhuriyet değerlerine sarılmaya başladılar.

ÇÜNKÜ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE ONUN KURDUĞU CUMHURİYET DEĞERLERİ; BU MİLLETİ, BU ÜLKEYİ BİR ARADA TUTAN HARÇTIR, YAPI TAŞIDIR.
Cumhuriyet; Kuva-yi Milliye’dir. Misak-ı Milli’dir. Cumhuriyet Özgürlüktür, Bağımsızlıktır.Bağımsızlık benim karakterimdir derken Mustafa Kemal Atatürk; aslında Türk Milletinin karakterini tarif etmiştir. Cumhuriyet medeniyettir. Aklı ve bilimi rehber edinen Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller demektir Cumhuriyet. Bütün farklılıklarına rağmen bir arada yaşama iradesi ve terbiyesini edinmiş Türkiye Cumhuriyeti halkı demektir. HALKIMIZLA YAŞATACAĞIZ Mustafa Kemal Atatürk’ün, 96 yıl önce kurduğu bu Cumhuriyetin aşığı ve yılmaz bekçileri olan bizler, O’nu her koşulda yaşatacak ve yücelteceğiz. Bu uğurda önümüze çıkan engelleri yıkacak, cumhuriyetimizi sonsuza kadar gençlerimiz, kadınlarımız ve tüm halkımızla birlikte yaşatacağız.Ülkemizin hem içeride, hem de dış politikada bunca kriz yaşamasının tek sebebi, cumhuriyet kurumlarından ve cumhuriyet değerlerinden uzaklaşılmasıdır.

MEHMETÇİĞİMİZİ KUTLUYORUZ
Cumhuriyet halka rağmen değil, halkla birlikte yönetimi desteklemişken, kaosa ve savaşmaya değil, uyuma ve barışa referans verirken, bugün kahraman Mehmetçiğimizin sınır güvenliğimiz için canını ortaya koymasının tek sebebi, bugün devleti yönetenlerin, devleti cumhuriyet değerleriyle değil, kişisel ihtiraslarıyla yönetmesidir. Tüm bu yanlış politikalara rağmen becerisini ve gücünü ortaya koyan kahraman Mehmetçiğimizin Barış Pınarı harekatındaki başarısını kutluyor, hepsinin sağ salim yurdumuza, evlerine dönmelerini yürekten diliyorum. Umuyoruz ki, bu yaşananlardan iktidar sahipleri ders çıkarır. Umuyorum ki bundan sonra cumhuriyet devrimleri, ilkeleri, kurumları ve tecrübeleri yok sayılarak hareket etmez, ülkemizi ve halkımıza benzer sıkıntı ve krizleri bir daha yaşatmazlar. Sevgili dostlar, kıymetli İzmirliler. Cumhuriyet ona inanan, sahiplenen, yaşatan herkes için bir güneştir. Bizler Cumhuriyeti korumak ve yaşatmak için tıpkı 96 yıl önce onu kuranların hisleri, umutları, cesareti ve kararlılığıyla mücadele vermeye, can vermeye hazır neferleriz. Çünkü başka Türkiye yok, başka cumhuriyet yok, cumhuriyet değerlerine sıkı sıkıya sarılmak dışında başka bir çıkış yolu yok! Bu duygu ve inançla 96. yaşını kutladığımız Cumhuriyetin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Terörle mücadele de şehit olan kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimize şükranlarımı iletiyorum. Cumhuriyeti ve kazanımlarını korumaya kararlı İzmirlilere sevgi ve saygılarımı sunuyorum. En büyük bayramımız kutlu olsun.

MİLLETVEKİLLERİNDEN 29 EKİM KUTLAMASI
CHP İzmir İl Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen cumhuriyet bayramı kutlamalarına katılan CHP İzmir Milletvekilleri Mahir Polat, Tacettin Bayır, Bedri Serter, Özcan Purçu, Kani Beko ve Ednan Arslan’da alanda bulananlara seslenerek, İzmirlilerin bayramını kutladılar.