CHP KURMAYLARI İZMİR’DE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI - "GÜN ŞOV YAPMA GÜNÜ DEĞİL"  
02.11.2020
1304
Yazı Boyutu: A- A+

Seferihisar açıklarında gerçekleşen, şiddetinin AFAD’ın 6.6, Kandilli Rasathanesi’nin 6.9, yurt dışı kaynaklarının ise 7.0 olarak açıkladığı İzmir depreminin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, Genel Başkan Yardımcıları Ahmet Akın, Seyit Torun, Ali Öztunç, İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ile İzmir milletvekilleri basın açıklamasında bulundu.

Bayraklı Belediyesi Osmangazi Hizmet Binası’nda konuşan Genel Başkan Yardımcıları AK Parti iktidarını ‘şov yapıyorlar’ sözleriyle hedef aldı. Konuşmacılar  belediyelerin süreçteki çalışmaları üzerinden bilgiler verdi. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’de İzmir büyükşehir belediyesi ve Bayraklı belediyesi başta olmak üzere tüm CHP’ li belediyelerin örnek bir kriz yönetimi sergilediklerini ifade etti. Konuşmacılar açıklamalarında şunları dile getirdi;

BÖKE, SORUMLU İKTİDARDIR!

Genel Sekreter Selin Sayek Böke, “Çalışmalar ilk andan itibaren CHP’li tüm yetkililer, belediyeler, milletvekilleri, örgütleri tarafından yaraları sarmak üzere koştu. Koşmaya da devam edeceğiz. İlk andan itibaren buradaydık, buradayız, burada olmaya da devam edeceğiz. İnsani sorumluluğumuz olduğu için bunu yapacağız. Siyasi şov için değil dayanışma için yapacağız. Bugün ağır yaralar olduğu için yapacağız. Aynı sorumluları buna davet ediyoruz. Gün şov yapma günü değil üzerine aldığınız yetkileri kullanma günüdür. Bu yük artık iktidarındır. Bu binalar içinde insanları yaşamaya mecbur edenlerdir. Sorumlu iktidardır. Var olan dayanıksız yapıların dayanıklı olmasına yükümlü olan bakanlıktır. Bu yükü gerine getirerek halkın can ve mal güvenliğini sağlamaları için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Sanki deprem olmamış gibi devam eden rant zihniyetine son vermemiz gerekiyor. Çürümüş bir zihniyete yer yok. Belediyelerimizi de toplantılara dahil ederek, çalışmalarını görmezden gelerek değil çalışmalara birlikte devam etmeliyiz. Fay yasası meclise geliyor. Ruhsatlı ruhsatsız tüm binaların incelenmesi gerekiyor” dedi. 

YÜCEL, YEREL YÖNETİMLERİMİZ DEPREMDE ÖRNEK BİR KRİZ YÖNETİMİ SERGİLEDİ

İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, “Bakanlıklar açıklama yapıyor. Bunların hiçbir yerinde belediye başkanlarımızın yaptığı çalışmalar yok. Seçilmiş belediye başkanı o kentin emin kişisidir. Belediye başkanı oradaki insanların zarar görmemesi için çaba gösterir. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal şehremini olduklarını Türkiye’ye göstermişlerdir. Yerel yönetimlerimiz sokakta kalan vatandaşlarımız için örnek bir kriz yönetimi sergilediler. Covid-19 hala tehlikesini sürdürüyor, bulaş olmaması için gerekli önlemler alınıyor. Bizler CHP olarak dostlarımızla birlikte bu afetin etkisini azaltmak ve bir daha bunların yaşanmaması için çalışma gösteriyoruz. Tüm paydaşları işin içine dahil ederek yıkılan binalarda varsa sorumlular için işin peşine düşüyoruz. Depremzedelere tüm desteğin verileceğini buradan duyuruyoruz” açıklamasına imza attı.

AKIN, 2003’TEN BERİ 58 DEPREM ÖNERGESİ VERDİK, DİNLEYEN DUYAN İKTİDAR YOK

Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Bu işin ciddiyetinin farkında olmak mecburiyetindeyiz. İktidarı ve muhalefetiyle farkında olmalıyız. 2002 yılında geçici bir vergi başlatmışlardı. Bu vergi bugüne kadar 70 milyar olarak toplandı. Sayın Bakan ‘biz bunun 11 milyarını köprülerde, viyadüklerde kamu binalarında harcadık’ dedi. Gerisi ne oldu? Nereye harcandı? Hani bu binalarla Türkiye’nin güvenliği sağlanacaktı? Sonra bir bakan ‘milleti kandırmayın bu paralar ihtiyaç olduğu için kullanıldı’ dedi. Meclisin açıldığı gün bir yasa gelecek dediler. İnsanlar canlarını kaybettikten sonra meclise getireceğiniz yasanın ne anlamı var? İnsanlar acı çekerken buna ne haddiniz var? Bu kanun tasarısı hangi gerekçeyle meclise gelmedi? Hep ‘mış, miş’lerle götürürsek bu sonuçlarla karşılıyoruz. Bunun kanunlaştırılması gerekiyor. 2003 yılından bu yana 58 tane deprem araştırma önergesi verdik. Hepsi iktidar tarafından reddedildi. Bunu kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Her şeyi reddeden iktidarın bu anlayıştan vazgeçmesi lazım... Acilen yapılması gereken olaylar var. Türkiye’de yüzde 92 nüfus yoğunluğu fay hatları üzerinde ve depremle yüz yüze… Ülkemizin vakit kaybetmemesi gerekiyor. Binaların devlet tarafından destek verilerek güçlendirilmesi gerekiyor. Bu konuyla ilgili kanun teklifimiz de var. Ancak dinleyen, duyan iktidar yok” diye konuştu.

HER ŞEYİ YAPAN BELEDİYE AMA ŞOV YAPAN AKP!

Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “Bugün 3’üncü gün... Anlaşılan o ki bu deprem 3-4 gün daha konuşulacak. Sonrasında medyadan düşecek. Sonra unutulacak yine deprem konuşulmayacak. Ta ki bir daha deprem olana kadar… Yapılması gereken yeni bir stratejidir. Deprem olur ve insanları nasıl enkaz altından çıkaracağız diye düşüneceğiz ama binaların yıkılmamasını da düşüneceğiz. İktidar karar almalı ve biz de destek olacağız. Hemen binaların risk analizleri yapılmalı. Türkiye bu işe odaklanmalı. Türkiye bir deprem ülkesi. Deprem olduğunda bunları hatırlamayalım. Artık yeter. Lütfen iktidar artık harekete geçsin. Büyükşehir belediyesi, belediyeler, ekipler, işini, görevimi yapıyor. Ama birileri şov yapıyor. Bir bakıyoruz bakanlar, AKP milletvekilleri görüntüye girme derdinde. Bırakın da arama kurtarma ekipleri işini yapsın. Burası şov yeri değil ya! Her şeyi yapan belediye ama enkazın başına çıkan, şov yapan AKP! Bunun zamanı değil,  yazıktır, günahtır! 1999 depreminde aylarca bölgede kaldım, hiç böyle bir şey görmedim. Bir kez daha AK Parti’yi uyarıyoruz. Artık şov değil iş yapalım” diye konuştu.

ACIDAN BİLE SİYASET YAPIYORLAR!

Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Burada hep beraber gönlünü İzmir’e vermiş, buradaki hayatları kurtarma amacıyla büyük bir özveriyle destek veriyor. Herkes burada bir canı daha nasıl kurtarırız çabası içindeler. Ama görüyoruz ki sanki çalışmada AFAD ve AKP’li belediyeler var. Bu doğru değil. Gün birlik günü... Ama burada acıdan bile siyaset yapan anlayışla karşı karşıyayız. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve diğer belediyelerimiz ilk günden beri her türlü çalışmada ve vatandaşımızın ihtiyacında yanlarında olmuştur. Şu an sahada Büyükşehir’imizin 6 bin 224 personeli sürekli görev yapıyor” ifadelerini kullandı.

 

CHPnet

SİTELERİ