CHP İZMİR 37.OLAĞAN İL KONGRESİ FAALİYET RAPORU  
01.02.2020
1178
Yazı Boyutu: A- A+

CUMHURİYET HALK PARTİSİ

İZMİR İL BAŞKANLIĞI

08.02.2020 TARİHLİ

37. OLAĞAN SEÇİMLİ KONGRESİ

FAALİYET RAPORU

 

              Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı Yönetim Kurulu adına, 7 Ocak 2018 tarihinden bugüne gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimizin raporunu sizlere sunuyoruz.

2 yıllık yolculuğumuzda birlikte mücadele ettik, birlikte sevindik, birlikte hüzünlendik, birlikte gururlandık. Cumhuriyet Halk Partisi İl Yönetim Kurulu 07 Ocak 2018 tarihinde yapılan olağan kongre ile göreve, siz değerli yoldaşlarımız tarafından seçilerek getirildik.  Bu sebeple bu 2 yıllık yolculukta bize katkı sağlayan tüm yoldaşlarımıza teşekkür borçluyuz.

            07 Ocak 2018 tarihinde yapılan il kongresinden bugüne kadar 2 yıllık süreç içinde; 24 HAZİRAN 2018 CUMHURBAŞKANLIĞI ve 31 MART YEREL YÖNETİMLER seçim süreçlerini rekor oy oranları ile tamamladık. Her iki seçim sürecinde de sandık oluşumlarında görev alacak (okul sorumlusu, sandık sorumlusu, müşahit, vb…) üyelerimizin görevlendirmelerinin ilçe başkanlıkları tarafından itina ile belirlenmesini sağladık. İl Eğitim Sekreterliğimiz ve İl Eğitim Koordinatörlüğümüzle birlikte, seçimlerde görev alan üyelerimize Parti içi ve Sandık Çevresi eğitimini tüm ilçelerde tamamladık. İlçe örgütlerimizin Sandık Örgütlenmesi Eğitim Programı (SÖRE) dahilinde sandık eğitimlerini sayısız gruplar halinde tamamladık.

Genel Merkezimizin projelendirdiği ÖBEK çalışmasını ilçelerimizde uygulanması için gerekli ön çalışmayı tamamladık. İl eğitim sekreterliğimiz ve İl Eğitim Koordinatörlüğümüz tarafınca düzenlenen ÖBEK sorumluları eğitim programlarına destek verdik. Seçimlerde alanda yapılan çalışmalarda, ÖBEK sorumlularımızın yaptığı çalışmalar neticesinde; Ev Ziyaret Raporlarının intranet sisteme girişlerini sağlattırdık.

16 Ağustos 2018 ve 24 Ağustos 2019 tarihlerinde İsmet İnönü Kültür Merkezinde İl Danışma Kurulu toplantılarını başarı ile gerçekleştirdik.

2018 ve 2019 yıllarında Genel Merkez Örgütten Sorumlu Başkan Yardımcılığı tarafından düzenlenen ve Aydın Manisa Denizli Muğla ve Uşak il örgütlerimizin katıldığı Ege Bölge Toplantılarına, İzmir’de ev sahipliği yaptık.

Dönem içerisinde çeşitli tarihlerde örgüt bilgilendirme toplantıları düzenledik.

Sivil Toplum Örgütleri ile ilişkilerimizi geçmişte olduğu gibi bugün ve yarın da sıcak tutmak üzere ziyaretlerimizi yapıp görüş alışverişinde bulunduk ve etkinliklerine katılım sağladık, etkinliklerimizde beraber olduk.

12 Ocak 2018 tarihinde; “Demokrasi ve Adalet İstiyorsan” Sen de katıl diyerek; OHAL’e Hayır demek için meydanlardaydık.

25 Ocak 2018 tarihinde; Ege bölgesindeki tüm İl Başkanlarımızla Aydın’da bir araya gelerek; ülkemizin mevcut durumu ve geleceğine ilişkin fikir alışverişinde bulunduk.

3 Şubat 2018 tarihinde; “ Adalet ve Cesaret Kurultayı” temasıyla gerçekleştirilen 36. Olağan Kurultayımıza tüm örgütümüzle katıldık.

09 – 10 Mart 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen, 19. Olağanüstü Tüzük Kurultayı sebebi ile YDK Üyelerimiz, PM Üyelerimiz, Milletvekillerimiz, İlçe Başkanlarımız, Kurultay Delegelerimiz ve Belediye Başkanlarımızın katıldığı toplantıyı 2 Mart 2018 tarihinde Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdik. İzmir’de oluşturduğumuz tüzük komisyonumuzun üyeleri tarafından hazırlanan “CHP Parti Üyelerinin Etik Davranış İlke ve Kurallarının tanımlanarak, Etik Kurul oluşumu” önergesi gerçekleştirilen tüzük kurultayında kabul görerek, parti yönetmeliklerimizde yerini aldı.

“Şeker Vatandır, Vatan Satılmaz” diyerek; Şeker Fabrikalarının kapanmasını protesto etmek amacı ile 07 Nisan 2018 tarihinde Çorum Şeker Fabrikası önündeki eyleme, milletvekillerimiz ve ilçe örgütlerimiz ile birlikte katılım sağladık.

15 Nisan 2018 tarihinde; Genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen Tire Stadyumu ve Tire Arıtma tesisinin açılışlarını düzenledik.

16 Nisan 2018 tarihinde; Anayasaya aykırı "Mühürsüz Referandum"un yıldönümü sebebi ile Konak Meydanı’nda örgütümüz ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte alanlardaydık.

17 Nisan 2018 tarihinde; SODEV’in organize ettiği ve il başkanımız Deniz Yücel’in konuşmacı olarak katıldığı panelde “Gençlerin Siyasetteki yeri ve siyasete bakış açıları” konuları değerlendirildi.

16 Mayıs 2018 tarihinde; Atatürk Lisesi’nde, kendilerini engelleyerek İzmir Marşı ve 10. Yıl Marşını söyletmek istemeyen okul müdürüne karşı, öğrencilerle birlikte eylem yaptık, görevden alınan okul müdürünü İzmir Marşı’yla uğurladık.

25 Mayıs 2018 tarihinde; Cumhurbaşkanlığı seçimi süresince gerekli çalışmaların sağlıklı yapılabilmesi için; Seçim Koordinasyon Merkezimizi açtık. Seçim süreci boyunca örgütlerimizin düzenlediği, seçmenlerle bir araya geleceğimiz her türlü platformda bulunduk, etkinliklere destek verdik.

Demokrasi, özgürlük, hukuk ve adalet için Cumhurbaşkanı adayımızla birlikte, 27 Mayıs 2018 tarihinde Menderes, Aliağa, Bergama, Kemalpaşa, Ödemiş ilçelerimizde, tüm örgütlerimizin katılımı ile mini mitingler düzenledik.

21 Haziran 2018 tarihinde; bir rekora daha imza atıp, yaklaşık 2 milyon vatandaşımızla birlikte Cumhurbaşkanlığı mitingimizi gerçekleştirdik.

24 Haziran 2018 tarihinde; Cumhurbaşkanlığı seçimini %54 gibi yüksek bir oy oranıyla başarı ile tamamladık. 14 milletvekilimizi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gitmesini başardık. Başta sandık sorumlularımız ve ilçe örgütlerimiz olmak üzere, emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.

2018 Eylül ve Ekim ayı boyunca yerel seçimlere ön hazırlık yapma amacı ile İzmir genelinde 30 ilçemizde mahalle temsilcilerimizle buluştuk, fikir alışverişlerinde bulunduk.

18 Kasım 2018 tarihinde; Örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcımız Sayın Oğuz Kaan Salıcı’nın da katılımıyla, İl başkanlığımızca düzenlenen "İktidar yolunda birlik, beraberlik ve dayanışma" yemeğimizde adaya adaylarımızla ve örgütümüzle bir araya geldik.

9 Aralık 2018 tarihinde; İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin kabulünün 70. Yıl dönümünde İl başkanımız Deniz Yücel’in moderatörlüğünde, Genel Başkan Yardımcımız Sayın Av.Gökçe Gökçen ve İzmir Barosu yönetim kurulu üyesi Av.Ali Deman Güler’in katılımıyla ”Evrensel İnsan Hakları ve Türkiye’de İnsan Hakları İhlalleri" konulu panelimizi gerçekleştirdik.

10.02.2019 tarihinde; Ankara ‘da gerçekleştirilen partimizin belediye başkan adaylarının tanıtım toplantısına katılım sağladık.  Devamında, 17.02.2019 tarihinde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımı ile İzmir Belediye Başkan Adayları tanıtım toplantımızı Halkapınar Spor Salonunda yoğun katılım ile gerçekleştirdik.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in projelerini kamuoyuyla paylaştığı toplantılara destek verdik. İzmir’de sürdürdüğümüz yerel yönetim anlayışımızı bir adım daha öteye taşımak için çıktığımız bu yolda Mart’ın sonu bahar olacak, dedik.

İl ve ilçe seçim bürolarımızın açılışlarını hızla ve yoğun katılımlarla gerçekleştirdik.

12 Mart 2019 tarihinde; Cumhuriyet Halk Partisi Eğitim ve Spor Politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcılığımız tarafından oluşturulan; Spor Üst Kurulu’nun oluşumuna katkı sağladık, İzmir’de faaliyet gösteren değerli sporcularımızı partimiz ile buluşturduk.

14 Mart 2019 tarihinde, yerel seçim öncesi, aktif parti okulu eğitmenlerimiz ile Havagazı Fabrikası’nda düzenlediğimiz kahvaltıda buluştuk. Tüm ilçelerimizde uygulanan eğitim programlarını değerlendirdik, teşekkürlerimizi sunduk.

16 Mart 2019 tarihinde; Bergama, Aliağa, Ödemiş ve Torbalı ilçelerimizde Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımı ile mini mitinglerimizi başarılı bir şekilde gerçekleştirdik.

Yerel seçim süreci boyunca hemen hemen her gün Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’le ilçelerimizde çalışmalar gerçekleştirdik. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde aldığımız yaklaşık %59’luk rekor oya İzmir’e baharı getirdik. 30 ilçemizden; 24 ilçemizde cumhuriyet halk partili adaylar ile seçimler kazanılırken, 1 ilçemizde ittifak ortağımız olan İYİ Parti adayı ile seçim kazandık. Toplam 25 ilçe belediyesinin kazanılmasında emeği geçen herkese şükranlarımızı sunarız.

22 Nisan 2019 tarihinde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan hain saldırıyı kınamak için Konak Meydan’ında basın açıklaması düzenledik.

Nisan ve Mayıs ayı boyunca ilçe başkanlıklarımızı ve belediye başkanlarımızı ziyaret ettik. İlçe örgütlerimize teşekkür ederek, belediye başkanlarımızı tebrik ettik.

Haksız ve adaletsiz bir şekilde iptal edilen Denizli’nin Honaz ilçesi seçim çalışmalarına ilçe örgütlerimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, ilçe belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz ve yöneticilerimizle birlikte destek verdik.

İstanbul’da tekrarlanan büyükşehir başkanlığı seçimi için milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız ve tüm örgütümüzle birlikte kolları sıvadık, maddi – manevi destekte bulunduk. Bu sebeple, 08 Haziran 2019 tarihinde HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK karma sergisini düzenledik. İlçe örgütlerimizle birlikte, bağış hesaplarına yatırılmak üzere kampanyalar başlatıp 30 ilçemizde toplu bağış yapılmasını sağladık. 23 Haziran 2019 seçim günü, İzmir’den İstanbul’a 3500 seçmen, 150 sandık görevlisi ve İzmir Barosu’nun da katkılarıyla 350 avukat gönderdik. İlçe örgütlerimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, ilçe belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz ve yöneticilerimizle birlikte, 23 Haziran İstanbul seçimlerinde İstanbul’un 39 ilçesinde İzmir İl Örgütü olarak seçim çalışmalarına bilfiil katıldık.

Giriş için, Ekrem İmamoğlu’nun belediye başkanlığında kuracağı kütüphane için 1 kitap getirip bağışlamanın yeterli olduğu, İl Gençlik kollarımızın düzenlediği; Gençlik Şöleni’ne destek verdik.

Hiçbir yasal dayanağı olmayan, düzmece ve talimatla hazırlanan İstanbul İl Başkanımız Sn. Canan Kaftancıoğlu hakkında düzenlenen iddianamelerin karşısında, her duruşmasında “O, İstanbul’u savundu, biz de onu savunacağız” diyerekyanında olduk.

Seçim çalışmalarımız Ülke genelinde son bulduktan hemen sonra; ilçe örgütlerimizde danışma kurullarımızı topladık.

10 Ağustos 2019 tarihinde; Kaz Dağlarında gerçekleştirilen ağaç katliamına dur demek için, örgütümüz, vekillerimiz ve belediye başkanlarımızla Kaz Dağları’nın yolunu tuttuk.

16 Ağustos 2019 tarihinde; Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımı ve 81 il başkanımızla Hacı Bektaşi Veli’yi anma etkinliklerine katıldık.

18 Ağustos 2019 tarihinde başlayan; İzmir orman yangınlarını belediyelerimiz seferberliği ile kontrol altına aldık, sebeplerinin sıkı takipçisi olduk, yanan ormanlarda belediye başkanlarımızla birlikte yerinde tespitlerde bulunduk. Akabinde, İzmir Büyükşehir Belediyemiz tarafından gerçekleştirilen ORMANİZMİR kampanyasına destek verdik.

7 Eylül 2019 tarihinde; Genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu Selçuk’ta ağırladık.

21 Nisan’da Ankara’nın Çubuk ilçesinde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan hain saldırı; aynı zamanda demokrasiye, mili birliğimize ve beraberliğimize, dini ve manevi değerlerimize yapılmıştır. Bu bağlamda; tarihinde Genel Merkezimizce hazırlanan “Çubuk Linç Girişimi Araştırma Komisyon Raporu ”nu 23 Eylül 2019 tarihinde il başkanlığımızda düzenlediğimiz bir basın toplantısı ile kamuoyu ile paylaştık.

Seçildiği günden itibaren, yandaş basın tarafından karalama kampanyasına maruz kalan Büyükşehir Belediye Başkanımızın her zaman yanında olduk, farklı günlerde çeşitli basın açıklamalarında bulunduk.

21 Ekim 2019 tarihinde, sandık sorumlularımızla buluştuk, 31 Mart yerel seçimlerinde sandık başında verdikleri mücadele için İzmir Sanat Merkezi’nde düzenlediğimiz program ile kendilerine teşekkür sertifikası sunduk.

Genel merkez parti okulumuz tarafından ilk kez gerçekleştirilen meclis üyeleri eğitim programını, meclis üyelerimizin %90 katılımı ile tamamladık.

Partimize yeni il başkanlığı binası kazandırmak amacı ile 23.07.2019 tarihli yönetim kurulumuzca alınan kararla 5’li komisyon kurduk, Genel Merkez ile de görüşmelerimizi tamamlayıp onay aldıktan sonra, partimize yakışan ana kademe, gençlik kolları, kadın kolları, parti okulu eğitmenlerinin aynı anda çalışma yapmalarına müsait, tüm fiziki şartlara sahip tüm partililerimizin ve örgütümüzün kendilerini evinde hissedecekleri bir il binası kazandırma aşamasına geldik.

23 Kasım 2019 tarihinde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentimize kazandırdığı Harmandalı Biyogaz tesisinin açılışına ve Karabağlar Belediyemizin kentimize kazandırdığı Atatürk Yükseköğrenim Kız Öğrenci yurdunun açılışına katılım sağladık.

Kongre süreci takvimi gereğince, ilçelerimizde mahalle delege seçimlerini ve ilçe kongrelerimizi başarı ile tamamladık.

22 Kasım 2019 tarihinde; "Kardeş kentler, Çağdaş kentliler" temasıyla 2 gün süren, tüm Türkiye genelinden gelen Belediye Başkanları Çalıştayımızın 2. sini Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılımlarıyla demokrasinin, barışın ve hoşgörünün kenti İzmir’de gerçekleştirdik.

Öğretmenler günümüzü, Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Yıldırım Kaya, İBB Başkanımız Tunç Soyer ve belediye başkanlarımızla, İzmir’in 30 ilçesinden gelen öğretmenlerimizle geniş katılımlı bir yemek ile 24 Kasım 2019 tarihinde kutladık.

14 Aralık 2019 tarihinde; Türkiye’de ilk kez İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen “Uluslararası İzmir Alevilik-Bektaşilik Günleri”nin açılışında canlarla bir araya geldik.

19 Aralık 2019 tarihinde; Önceki dönem Genel Başkan Yardımcımız ve İzmir milletvekilimiz Zeynep Altıok’un yargılandığı davada destek verdik. Görüşlerini ifade ettiği için baskıya, soruşturmaya, linç çağrılarına maruz kalan vekilimizin beraat kararı ile hak yerini buldu.

“Eğitim yok, liyakat yok, deneyim yok, hesap yok... RANT VAR RANT” diyerek 30 Aralık 2019 tarihinde örgütümüz, vekillerimiz ve belediye başkanlarımız ile birlikte Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne Kanal İstanbul Projesi için hazırlanan ÇED Raporuna ilişkin itiraz dilekçelerimizi verdik.

2 Ocak 2019 tarihinde, “Kayyum idaresi değil, halk iradesi” diyerek; seçilmiş meclisin iradesini ve yetkisini yok sayan, antidemokratik kayyum atamasına karşı, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Seyit Torun, Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer ve vekillerimizin katılımı ile CHP Urla Belediye Meclis grubumuzu halkımızla topladık.

25 Ocak 2020 tarihinde, Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sn. Oğuz Kaan Salıcı, Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sn. Muharrem Erkek, Basınla İlişkiler ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sn. Tuncay Özkan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Tunç Soyer, İzmir Milletvekillerimiz, İlçe Başkanlarımız, Önceki dönem ilçe başkanlarımız ve İlçe Belediye Başkanlarımızın katılımı ile Karşıyaka Kent Restoran’da vefa buluşması düzenledik, görevi devreden ilçe başkanlarımıza teşekkür plaketlerimizi sunduk.

İl Örgütü olarak önemli gün ve tarihlere özen gösterdik.

            01 Mayıs Emek ve Dayanışma mitinglerine milletvekillerimiz, ilçe örgütlerimiz, yöneticilerimiz, belediye başkanlarımız, üyelerimiz ve birçok sivil toplum kuruluşları ileyoğun katılım sağladık.

09 Eylül tarihlerinde İzmir’in kurtuluşu ve Partimizin kuruluş yıldönümü sebebiyle Cumhuriyet Meydanı’nda Büyükşehir Başkanlığımızca düzenlenen yürüyüşlere tüm örgütümüzle katıldık, çelenk sunum törenlerimizi gerçekleştirdik.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramlarında çelenk sunumu törenlerimizi gerçekleştirdik. 2018 yılında; Sunay AKIN’ın sunumu ve Zülfi LİVANELİ orkestrası ile birlikte “Bir Cumhuriyet Hikâyesi” adlı gösterimini Ahmet Adnan SAYGUN Kültür Merkezi’nde sahnelettirdik. 2019 yılında; ilçe örgütlerimizin çeşitli etkinliklerine katıldık, belediye başkanlarımızın görüntüleri ile hazırlanan İzmir’e yakışır bir kutlama videosu hazırladık, sosyal medya ve basında geniş yer aldık.

10 Kasım ATATÜRK’ü anma günlerinde çelenk sunumlarımızı gerçekleştirip, İzmir Büyükşehir Başkanlığımızın düzenlediği Ata’ya Saygı yürüyüşlerine ve anma programlarına katıldık.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında çelenk sunumu ve çeşitli etkinliklere katılım,19 Mayıs ATATÜRK’ü anma Gençlik ve Spor Bayramında çelenk sunumu ve çeşitli etkinliklere katılım, 30 Ağustos Zafer Bayramında çelenk sunumu ve çeşitli etkinliklere katılım sağladık.

24 Ocak tarihlerinde Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’yu unutmadık,  belediyelerimizin ve ilçe başkanlıklarımızın düzenlediği çeşitli anma programlarına katılım sağladık.

18 Mart tarihlerinde Çanakkale Şehitlerimizi anmak adına ilçe örgütlerimizce ve belediyelerimizce düzenlenen programlara katılım sağladık.

6 Mayıs tarihlerinde Üç Fidan’ı unutmadık, belediyelerimizin ve ilçe başkanlıklarımızın düzenlediği çeşitli anma programlarına katılım sağladık.

2 Temmuz tarihlerinde, Madımak şehitlerimizi unutmadık, belediyelerimizin ve ilçe başkanlıklarımızın düzenlediği çeşitli anma programlarına katılım sağladık.

23 Aralık tarihlerinde Menemen’de Devrim Şehidimiz Kubilay’ı yoğun katılımlarla andık.

2018 ve 2019 yıllarında, Ramazan ayı dolayısıyla hemen hemen her gün Belediyelerimiz ve sivil toplum kuruluşları tarafından organize edilen iftar yemeklerine katılım sağladık. Ramazan ve Kurban Bayramlarında örgütümüzle bir araya gelerek İzmir Sanat’ta bayramlaşmalarımızı gerçekleştirdik.

2018 ve 2019 yıllarında, Muharrem ayı sebebi ile ilçe örgütlerimizin ve belediyelerimizin düzenlediği etkinliklere destek verdik.     

            Yapılan tüm etkinliklerde örgütümüz ve üyelerimizin tam desteğini görmek yönetim olarak bize hep güç verdi. Sözümüz var yarınlara. Biliyoruz, biz haklıyız. Ve kazanacağız.Biz bir aileyiz ve hep öyle kalacağız. Bu ailenin bir ferdi olan ve desteğini hiç esirgemeyen başta Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’na, Genel Merkez yöneticilerimize, milletvekillerimize, önceki dönem ve şimdiki ilçe başkanlarımız ve yönetimlerine, önceki dönem ve şimdiki belediye başkanlarımıza, örgütümüze ve bizlere gönül vermiş tüm İzmirli vatandaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Yine söyledik hep söyleyeceğiz; Biz bu ülkenin kurucu partisiyiz. Biz haklıyız her zaman adaletten yanayız. Cumhuriyet Halk Partisi İl Örgütü olarak tüm engellemelere rağmen ATATÜRK ve CUMHURİYET değerlerimize sonuna kadar sahip çıkmaya devam ettik ve edeceğiz.Saygılarımızla.

 

 

CHPnet

SİTELERİ